Аласдер Ґрей
Аласдер Ґрей | |
---|---|
Alasdair Gray | |
Народився | 28 грудня 1934[4][5][…] Глазго, Шотландія, Велика Британія[7][8] |
Помер | 29 грудня 2019[1][2][…] (85 років) Глазго, Шотландія, Велика Британія[8] ·пневмонія |
Країна | Велика Британія[8] |
Діяльність | письменник, поет, прозаїк-романіст, письменник наукової фантастики, сценарист, ілюстратор, художник, унаочнювач |
Галузь | образотворче мистецтво[9] і література[9] |
Alma mater | Школа мистецтв Глазго і Whitehill Secondary Schoold |
Знання мов | англійська[10][11] |
Заклад | Школа мистецтв Глазго |
Роки активності | з 1968 |
Жанр | наукова фантастика |
Magnum opus | Lanark: A Life in Four Booksd, 1982, Janined і Бідолашні створіння (роман) |
Нагороди | Whitbread Novel Award(за роман «Poor Things»), Guardian Fiction Prize (за роман «Poor Things») |
IMDb | ID 1206865 |
Сайт | alasdairgray.co.uk |
Аласдер Ґрей або Еласдер Ґрей (англ. Alasdair Gray; 28 грудня 1934, Глазго — 29 грудня 2019) — шотландський письменник, драматург, поет, художник, ілюстратор, викладач. Літературні твори А. Ґрея поєднують у собі елементи реалізму, фентезі та наукової фантастики, відрізняються особливим і концептуальним оформленням, містять авторські ілюстрацій. Найвідоміший твір — роман «Ланарк: життя у чотирьох книгах[en]» (англ. «Lanark: A Life in Four Books», 1981), написаний упродовж тридцяти років. Уперше роман був опублікований 1981 року[12] і досі вважається класикою шотландської фантастичної літератури. Газета The Guardian назвала Ланарк «одним із визначних пам'яток у літературі ХХ століття[13]». Інший роман Аласдера Ґрея «Бідні-нещасні» (англ. Poor Things) був відзначений літературними преміями — Whitbread Book Award[14] і Guardian Fiction Prize[15] як найкращий роман 1992 рок
Загалом А. Ґреєм написано понад восьми романів, кілька збірок оповідань, віршованих творів і безліч п'єс. Окремі твори присвячено історії англійської літератури та політиці (підтримка соціалізму і незалежності Шотландії).
Як художник Аласдер Ґрей — автор численних картин і фресок. Одна з його фресок прикрашає ресторан Ubiquitous Chip (західна частина міста Глазго), інша — розписана на стелі аудиторіума церкви Оран Мор (шотл. Òran Mór) у Глазго і є найбільшою за розміром у Шотландії. Картини А. Ґрея зберігаються у колекціях багатьох музеїв та художніх галерей.
Письменник Вільям Селф (англ. Will Self) називає Аласдера Ґрея «творчим ерудитом із всебічним політико-філософським баченням»[16] і «великим письменником, можливо видатнішим за тих, хто живе сьогодні на цьому архіпелазі»[17]. Себе А. Ґрей називав «товстою, очкастою, лисіючою людиною, неухильно-старіючим пішоходом з Глазго[18]».
Аласдер Ґрей народився у передмісті Ридрі (англ. Riddrie) на сході Глазго в родині робітників. Батько багато років працював на фабриці, мав поранення, яке отримав під час Першої світової війни. Мати робила в магазині. Під час Другої світової війни Аласдер Ґрей був евакуйований до округу Пертшир, центральної Шотландії, а потім до округу Ланаркшир. Здобутий досвід і переживання пізніше відобразилися в його літературних творах. Сім'я мешкала в муніципальному будинку — форма громадського або соціального житла. Середню освіту майбутній письменник отримав у державній школі (англ. Whitehill Secondary School) передмістя Глазко. Саме тоді освіта передбачала відвідування публічних бібліотек і ознайомлення з суспільно-правовим мовленням: «тип освіти, який Британський уряд вважав марним, особливо для дітей британського робітничого класу», як пізніше писав Аласдер Ґрей.
1952—1957 роках А. Ґрей навчався у школі мистецтв (англ. The Glasgow School of Art), а потім, у період з 1958 по 1962 роки, працював викладачем у ній. У студентські роки розпочав працювати над майбутнім романом «Ланарк».
Після закінчення університету Аласдер Ґрей писав портрети і пейзажі, працював як «незалежний» письменник і художник. 1968 року прозвучали його перші п'єси на радіо і телебаченні. З 1972 по 1974 роки відвідував літературне товариство, організоване Філіпом Хобсбаумом (англ. Philip Hobsbaum). Там письменник знайомиться з Джеймсом Келманом, Ліз Лоххед (англ. Liz Lochhead), Томом Леонардом (англ. Tom Leonard), Аонгхасом Мак-Нексаілом (англ. Aonghas MacNeacail) і Джефом Торингтоном (англ. Jeff Torrington).
1977—1979 рр. Аласдер Ґрей займав посаду штатного письменника (англ. Writer-in-Residence) Університету Глазго, найбільшого в Шотландії освітнього закладу. 2001 року А. Ґрей, разом з Томом Леонардом і Джеймсом Келманом, розробили програму з креативного письма (англ. Creative Writing programme) для викладання в університетах Глазго і Стратклайді (англ. University of Strathclyde).
У 2001 році Асоціація шотландських націоналістів університету Глазго (англ. Glasgow University Scottish Nationalist Association) висунула А. Ґрея кандидатом на посаду ректора цього ж Університету. Але його конкурент на посаду, Ґрег Хемфіл (англ. Greg Hemphill), з невеликою перевагою отримав над ним перемогу.
Аласдер Ґрей двічі був одружений. Перша дружина, з 1961 по 1970 рр. — Інга Соренсон (англ. Inge Sorenson). Другий раз письменник одружився з Мораг Мак-Алпін (англ. Morag McAlpine), з 1991 року і дотепер. Має сина — Ендрю, 1964 року народження, який мешкає у Вест-Енд Глазго.
Аласдер Ґрей — шотландський громадянський націоналіст і республіканець. 1992 році у своїй книзі «Чому Шотландією повинні правити шотландці» (англ. Why Scots Should Rule Scotland) він зазначає, що: «Назва книги може прозвучати загрозливо для тих, хто живе в Шотландії, але народився і навчався в іншому місці, так що вже краще я поясню, що під словом Шотландці я маю на увазі кожного в Шотландії, хто може брати участь у голосуванні»[19].
Раніше А. Ґрей підтримував Шотландську національну (англ. Scottish National Party) і Шотландську соціалістичну (англ. Scottish Socialist Party) партії. Однак, 2010 року, він підтримав місцеву кандидатку від Шотландської ліберально-демократичної партії (англ. Scottish Liberal Democrat) на ім'я Кеті Гордон (англ. Katy Gordon)[20].
- Письменник сам створює ілюстрації до своїх книг.
- Улюблена фраза Аласдера Ґрея — «Працюй так, ніби живеш у перші дні найкращої нації» (англ. Work as if you live in the early days of a better nation), написана на стіні будівлі Канонгейту Шотландського Парламенту (англ. Canongate Wall, Scottish Parliament building[21].
- Ланарк (англ. Lanark) — 1981 рік (роман перекладений російською мовою «Ланарк: жизнь в четырех книгах», 2009)
- 1982, Жанін (англ. 1982, Janine) — 1984 рік (роман перекладений російською мовою «1982, Жанин», 2005[22])
- Падіння Кельвіна Валкера: байка з шістдесятих (англ. The Fall of Kelvin Walker: A Fable of the Sixties) — 1985 рік
- Щось шкіряне (англ. Something Leather) — 1990 рік
- Мак-Гроті і Людмила (англ. McGrotty and Ludmilla) — 1990 рік
- Бідні-нещасні (англ. Poor Things) — 1992 рік (роман перекладений російською мовою «Бедные-несчастные», 2000[23])
- Творець історії (англ. A History Maker) — 1994 рік
- Мавіс Белфрадж (англ. Mavis Belfrage) — 1996 рік
- Закохані старі чоловіки (англ. Old Men In Love) — 2007 рік
- З історії одного світу (англ. Unlikely Stories, Mostly) — 1983 рік (збірка оповідань перекладена російською мовою «Из истории одного мира», 2003[24])
- Короткі історії (англ. Lean Tales) — 1985 рік (у співавторстві з Джеймсом Келманом і Агнес Овенс (англ. Agnes Owens))
- Десять високих і правдивих історій (англ. Ten Tall Tales & True) — 1993 рік
- Завершення наших вподобань: 13 сумних історій (англ. The Ends of Our Tethers: 13 Sorry Stories) — 2003 рік
- Кожна коротка історія від Аласдера Ґрея, 1951—2012 (англ. Every Short Story by Alasdair Gray 1951—2012) — 2012 рік
- Старі негативи (англ. Old Negatives) — 1989 рік
- Шістнадцять випадкових віршів (англ. Sixteen Occasional Poems) — 2000 рік
- Збірка віршів (англ. Collected Verse) — 2010 рік
- Діалог–дует (англ. Dialogue–A Duet) — 1971 рік
- Втрата золотої тиші (англ. The Loss Of The Golden Silence) — 1973 рік
- Внутрішній зв'язок: тріо для шовіністок (англ. Homeward Bound: A Trio for Female Chauvinists) — 1973 рік
- Сам Ланг і Міс Ватсон: Один акт сексуальної комедії у чотирьох (англ. Sam Lang and Miss Watson: A One Act Sexual Comedy In Four Scenes) — 1973 рік
- Мак-Гроті та Людмила (англ. McGrotty and Ludmilla) — 1986 рік
- Працьовиті ноги: п'єса для тих, у кого їх немає (англ. Working Legs: A Play for Those Without Them) — 1997 рік
- Прощавай, Джимі (англ. Goodbye Jimmy) — 2006 рік
- Місце (англ. Fleck) — 2008 рік
- Збірник п'єс А. Ґрея (англ. A Gray Play Book) — 2009 рік
- Діалог–дует (англ. Dialogue–A Duet) — 1972 рік
- Сьогодні і вчора (англ. Today and Yesterday) — 1975 рік
- Мартін (англ. Martin) — 1972 рік
- Діалог–дует (англ. Dialogue–A Duet) — 1969 рік
- Втрата золотої тиші (англ. The Loss Of The Golden Silence) — 1973 рік
- Чому Шотландією повинні правити Шотландці (англ. Why Scots Should Rule Scotland) — 1992 рік; перевидання — 1997 рік.
- Книга передмов (англ. The Book of Prefaces) — 2000 рік
- Як нам потрібно керувати собою (англ. How We Should Rule Ourselves) — 2005 рік
- Незалежність: аргумент для домашніх пракил (англ. Independence: An Argument for Home Rule) — 2014 рік
- Про мене та про всіх: автобіографія (англ. Of Me & Others: An Autobiography) — 2014 рік
- Ілюстрації до книги «Пісні Шотландії» (англ. Songs of Scotland), автор: Вільма Патерсон (англ. Wilma Patterson) — 1996 рік
- Життя в картинках (англ. A Life in Pictures) — ілюстрована автобіографія, 2010 рік
- Мистецтво Аласдера Ґрея (англ. The Arts of Alasdair Gray), автори: Роберт Кравфорд (англ. Robert Crawford), Том Найрн (англ. Thom Nairn) — 1991
- Аласдер Ґрей (англ. Alasdair Gray), автор: Стефан Бернстейн (англ. Stephen Bernstein) — 1999
- Аласдер Ґрей: унікальний шотландський маг (англ. Alasdair Gray: A Unique Scottish Magus), автор: Джой Гендрі (англ. Joy Hendry) — 2000
- Аласдер Ґрей: критичні оцінки і бібліографія (англ. Alasdair Gray: Critical Appreciations and a Bibliography), автор: Філ Мурес (англ. Phil Moores) — 2001
- Голоси сучасної Шотландії (англ. Voices from Modern Scotland: Janice Galloway, Alasdair Gray, Bernard Sellin) — збірка, 2007
- Аласдер Ґрей, творець Шотландії (фр. Alasdair Gray, le faiseur d'Ecosse), автор: Каміль Манфреді (англ. Kamille Manfredi)— 2012
- Аласдер Ґрей: біографія від секретаря (англ. Alasdair Gray: A Secretary's Biography), автор: Родж Глас (англ. Rodge Glass) — 2008
- Під шоломом (англ. Under the Helmet) — документальний фільм про творчість Аласдара Ґрея, видавництво ВВС — 1964[25]
- ↑ Alasdair Gray — OUP, 2006. — ISBN 978-0-19-977378-7
- ↑ SNAC — 2010.
- ↑ Internet Speculative Fiction Database — 1995.
- ↑ https://www.lemonde.fr/disparitions/article/2020/01/02/le-peintre-et-romancier-alasdair-gray-est-mort_6024629_3382.html
- ↑ а б в Deutsche Nationalbibliothek Record #118986171 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
- ↑ а б Чеська національна авторитетна база даних
- ↑ Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
- ↑ CONOR.Sl
- ↑ Alasdair Gray - Auteur - Ressources de la Bibliothèque nationale de France. data.bnf.fr (фр.). Архів оригіналу за 17 вересня 2018. Процитовано 17 вересня 2018.
- ↑ Alasdair Gray. the Guardian (англ.). 22 липня 2008. Архів оригіналу за 17 вересня 2018. Процитовано 17 вересня 2018.
- ↑ Alasdair Gray. 22 серпня 2006. Архів оригіналу за 22 серпня 2006. Процитовано 17 вересня 2018.
- ↑ Guardian Fiction Prize. 8 лютого 2007. Архів оригіналу за 8 лютого 2007. Процитовано 17 вересня 2018.
- ↑ Moores ed. Alasdair Gray: Critical Appreciations and a Bibliography (2001) p. 4.
- ↑ will-self.com " Blog Archive " Alisdair Gray: An Introduction. Архів оригіналу за 21 травня 2014. Процитовано 16 вересня 2018.
- ↑ Gray, The Ends of Our Tethers, Dustjacket (recto).
- ↑ Williamson, Kevin. Language and culture in a rediscovered Scotland // Breaking up Britain: Four Nations after a Union [Архівовано 21 лютого 2011 у Wayback Machine.]. — London : Lawrence & Wishart, 2009. — P. 53–67. — ISBN 9781905007967.
- ↑ Currie, Brian; Settle, Michael (21 квітня 2010). LibDems enjoy Clegg bounce in Scotland at expense of SNP. The Herald. Архів оригіналу за 26 квітня 2010. Процитовано 25 жовтня 2010.
- ↑ Work as if you live in the early days of a better nation — Herald Scotland
- ↑ Читать онлайн "1982, Жанин" автора Грей Аласдер - RuLit - Страница 1. www.rulit.me. Архів оригіналу за 20 вересня 2018. Процитовано 19 вересня 2018.
- ↑ Книга «Бедные-несчастные». 13 жовтня 2012. ISBN 593636013X. Архів оригіналу за 19 вересня 2018. Процитовано 19 вересня 2018.
- ↑ Книга «Из истории одного мира». 30 листопада 2013. ISBN 5890912178. Архів оригіналу за 20 вересня 2018. Процитовано 19 вересня 2018.
- ↑ BBC Arts - Alasdair Gray at 80: Under the Helmet - BBC Arts. BBC (брит.). Архів оригіналу за 22 січня 2015. Процитовано 20 вересня 2018.
- Стаття про Аласдера Ґрея на сайті Дамський Клуб [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
- Твори письменника на сайті LIB.UA [Архівовано 2 жовтня 2018 у Wayback Machine.] (рос.)
- Офіційний сайт письменника [Архівовано 15 червня 2012 у Wayback Machine.] (англ.)
- Народились 28 грудня
- Народились 1934
- Уродженці Глазго
- Померли 29 грудня
- Померли 2019
- Померли в Глазго
- Британські автори фентезі
- Британські наукові фантасти
- Автори еротичної прози Великої Британії
- Шотландські дитячі письменники
- Шотландські письменники-фантасти
- Англомовні письменники-фантасти
- Шотландські драматурги
- Письменники-постмодерністи
- Шотландські поети
- Шотландські художники